Psikolog seansları (terapi) nasıl olur

Psikoterapi, psikolojik problemlerinin üstesinden gelmek isteyen ya da kendini daha iyi tanımak (zayıf ve güçlü yönlerini), kimi zaman da günlük yaşamın bombardımanı altında ezilerek bir şeyler anlatma ihtiyacı hisseden bireyin bir ruh sağlığı profesyoneline başvurmaya cesaret etmesiyle başlayan söze dayalı karşılıklı bir etkileşim sürecidir. Cesaret etmesi dedik, çünkü psikoterapiye başlamak geçmiş yaşantılarımızın, korkularımızın, kaygılarımızın, komplekslerimizin, travmalarımızın, kabul etmekte zorlandığımız arzularımızın ve bir anlamda varoluşumuzun tekrar tekrar ele alındığı bir kendi içimizi keşfetme sürecidir. Bu da her terapistin, danışanına merak ve saygı duygusu taşımasının gerekliliğini oluşturur.

 

Yetişkin ve Ergen Terapisi Çalışma Alanlarımız

 • Travma Psikolojisi
 • Kayıp ve Yas
 • Depresyon Bozuklukları
 • Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları
 • Obsesif Kompülsif Bozukluk (Takıntı Zorlantı Bozukluğu) ve İlişkili Bozukluklar
 • Ergen Psikolojisi
 • Kişiler arası İlişki Problemleri
 • Aile içi İletişim Problemleri
 • Öz güven ve Öz sevgi Problemleri
 • Değersizlik ve Yetersizlik Duyguları
 • Kanser Psikolojisi (Psiko-Onkoloji)
 • İntihar (Öz kıyım) Psikolojisi

 

Psikolog randevu alŞimdi Psikolog Randevusu Al!

 

Terapi Nasıl Fayda Sağlar?

Psikoterapinin bir süreç olmasının temel dinamiği ise biyoloji alanında yapılan son gelişmelerin etkisiyle de beynin bir organ değil, sürekli değişim içinde olan bir süreç olduğudur. İnsan da kendisini bir süreç olarak hayatın içinde; şimdiki zaman, geçmiş yaşantılar ve geleceğe yönelik beklentileriyle gerçekleştirir. İşte psikoterapi de bu süreç(ler) içerisinde bazı durumlarda sıkışabilen insanın o durumdan çıkabilmesini sağlamak, ileriye doğru hareket eden bir süreç olarak yaşamında kalıcı değişimler elde etmesine yardımcı olur. Kalıcı değişim hedeflenirken de bu her zaman kolay olmaz; kimi zaman inişler ve çıkışlar yani karşıtlıklar her zaman gündemdedir. İnsanın değişim isteği beraberinde direnç, yeniliğe olan kapalılık ve kısır döngüleri (savunma mekanizmalarının etkisiyle) de beraberinde getirir. Terapide de bunlar sürekli olarak göz önünde bulundurulur ve işlenir, birey “kendi dünyası içinde” bıkmaksızın anlaşılmaya çalışılır.

Psikoterapi aynı zamanda iki ayrı ruhsallığın bir araya geldiği koşulsuz kabulün olduğu bir yeniden öğrenme süreci, bir oyun ve asimetrik bir ilişkidir. Kişinin oyun oynamasını engelleyen faktörler üzerinde terapötik ittifak kurularak birlikte çalışılır ve kişinin tekrar oyun oynamasına yardımcı olunur. Dolayısıyla terapistin kendi kişiliği de ilişkinin içerisinde sürekli var olur.

Psikoterapi Ne Zaman Başlar?

Psikoterapide ilişki, terapistin ve danışanın fiziksel olarak ilk buluşmalarından önce telefonda başlar. Bu nedenle danışanların psikolog randevusu için başvurularında telefona her zaman kendim cevap veririm ve böylece ilk ilişki telefonda başlamış olur. Bu ilk ilişki görüşmesi; danışanın mevcut problemi, terapi için her iki taraf için de uygun zaman, seansın süresi, ücreti ve yeri hakkında "birlikte sorun çözmeyi” ve dolayısıyla ortak bir karar almayı da sağlayarak ilişkinin başlamasına önemli katkısı olur. Danışanın terapiste ulaşmasının ilk aracı olan telefon aynı zamanda danışanın kendi sorumluluğunu üstlenmesinin de önemli bir göstergesi olarak oldukça değerlidir.

Psikolog Seansları Nasıl Olur?

Yüz Yüze İlk Psikolog Seansı

İlk psikolog randevusu, hem danışanın hem de terapistin yaşamında yeni bir deneyimdir, bu nedenle içerisinde belli bir miktarda belirsizliği de barındırır. Kişi mevcut sorunu hakkında konuşmaya biraz geç ısınabilir veya nereden başlayacağını bilemediğini dile getirebilir. Burada terapistin el veren desteği ile kişi için rahatlatıcı bir ortam oluşur. Terapi başlayınca konuşmasını sürdüren kişi bir yandan da anlattıklarının karşı tarafta neler düşündürdüğüne dair tahminlerde bulunur. Bu da danışanın iç soruşturmalarının artmasına ve daha fazla duygunun ortaya çıkmasına neden olur. Görüşme devam ederken anlaşılabildiğini ve tanımlamakta güçlük çektiği duyguların terapist tarafından netleştirildiğini fark ettikçe gözlemleniyor olmanın verdiği tedirginlik de hafifler. Bu da zamanla danışan ve terapist arasında bir uyum oluşmasını sağlar.

Psikoterapide Teknik Çerçeve

Psikoterapi öncelikle danışanın anlattıklarının gizliliğini koruyan ve bu görüşmeye tanık olabilecek üçüncü kişilerin bulunmadığı bir ortamda gerçekleşir.

Psikolog Seans Süresi nedir?

Her terapi seansı 50 dakika sürer.

Psikolog Seans Ücretleri: Şişli Psikolog Fiyatları nedir?

Psikolog seans ücretleri, terapistin çalıştığı psikoterapi ekolü, mesleki deneyimi ve akademik unvanına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Psikolog fiyatları, danışanın terapi sürdürebilirliğini sağlayabilmesine yönelik hem danışan hem de terapist için gerçekçi olmalıdır.

Psikolog Seans Sıklığı nedir?

Genel olarak ideal olan, terapi seanslarının haftada bir olacak şekilde gerçekleştirilmesidir. Ancak bazen danışanın yaşayabileceği kriz durumlarında terapi talep etmesiyle görüşme sıklığı artabilir. Ayrıca danışanın haftalık psikolog ücretlerini karşılamakta zorluk çektiği veya başka dış etkilerin olduğu (zaman, şehir dışından gelmek) durumlarda seansların sıklığı 2 haftaya çıkabilmektedir.

Psikoloğa Kaç Seans Gidilir? Terapi Süreci Ne Kadar Sürer?

Psikoterapi süreci, her danışanın kendine özgü bir dünyasının olması, geliş nedeni ve terapideki öznel uyumuna göre değişiklik gösterir. Terapi sürecinde danışan ve terapist arasındaki terapötik ilişkinin kurulması belli bir süreye ihtiyaç duyar. Ayrıca danışanın direnç ve savunma mekanizmaları da yine bu sürece dahil olur. Bu nedenle net bir terapi sürecinden (seans sayısından) bahsetmek mümkün değildir.

İyileşmek, maddi ve manevi bedel(ler) ödemeyi gerektiren bir süreçtir.


Kendi ruhsallığınızın sorumluluğunu alıp bir psikoloğa iç dünyanızı açmaya karar verdiğinizde iletişime geçebilirsiniz.

 

Bizimle İletişime Geçin

Adres: 19 Mayıs Mah. Öğretmen Haşim Çeken Cad. İpek Apt. No: 7 Kat: 4 Daire: 9
Fulya-Şişli/İSTANBUL

Konum: Yol Tarifi alın

Çalışma Günleri: Haftanın her günü 09.00 - 21.00 saatleri arasındadır.

Telefon: 0539 849 03 46

E-mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.